یراق ‌آلات تک حالته UPVC

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت یراق‌آلات یو پی‌وی‌سی، بیشتر تولید کنندگان متاسفانه به دلیل جلوگیری از افزایش هزینه ها، بدون بررسی تاثیر آن بر کاهش کیفیت، از یراق ‌آلات ارزان و فاقد کیفیت استفاده می‌کنند.
قسمت چرخ دنده اسپانیولت‌ها یا همان یراق آلات دری باید با آلیاژ بسیار مرغوب تولید شود که به‌مرورزمان در اثر استفاده زیاد دچار فرسودگی و شکست نشود. اگر در ساخت درب و پنجره از یراق‌آلات بی‌کیفیت استفاده شود قسمت رزوه‌های پیچ دستگیره ضعیف بوده و پس از نصب دستگیره شکسته می‌شود و یا باعث هرز شدن دندانه‌های پیچ می‌گردد.
در یراق‌آلات بی‌کیفیت پایه‌های غلتک‌های پرچ‌شده روی اسپانیولت‌ها باید ضخیم و محکم باشد تا در هنگام رگلاژ پایه شکسته و یا شل نشود و در صورت بسته شدن پنجره، فشار در ناحیه لاستیک‌های درزبندی استاندارد باشد.
نکته بعدی روکش اسپانیولت‌ها است. این روکش باید استاندارد بوده و حداقل ۳۰۰ ساعت مقاومت در برابر آزمون آب و نمک را داشته باشد تا در مناطق مرطوب دچار فرسودگی و خوردگی نشود.
نکته قابل‌توجه دیگر مقدار دستگیره‌ها است. در انتخاب دستگیره‌ها ارتفاع دستگیره، وزن مناسب، آلیاژ مرغوب، پایه‌های پلاستیکی ضخیم، رنگ‌کاری چندلایه، شفت چهار پهلوی مقاوم و چرخ‌دنده‌های داخلی باید قابل‌توجه قرار گیرد.
ارتفاع مناسب دستگیره که به‌صورت اهرم عمل می‌کند باعث می‌شود تا در هنگام استفاده فشار کمتری به درب و پنجره وارد شود. استفاده از دستگیره‌های کوتاه باعث عدم فشار کافی بین بازشو و فریم می‌شود و این امر باعث می‌شود پنجره به‌صورت استاندارد آب‌بندی نشود.
گاهی تولید کنندگان دستگیره‌ها، به دلیل کاهش قیمت و رقابت در بازار ارتفاع و وزن دستگیره‌ها کاهش می‌دهند و دستگیره‌های توخالی با احتمال شکنندگی زیاد تولید می‌کنند.
استفاده نکردن از پایه‌های پلاستیکی ضخیم در تولید درب و پنجره‌های UPVC باعث شکسته شدن دستگیره پنجره یو پی‌وی‌سی در هنگام بستن پیچ می‌شود.
نکته بعدی رنگ دستگیره است. استفاده از دستگیره‌هایی با رنگ چندلایه است. رنگ‌کاری چندلایه این مزیت را دارد که براثر شستشو و ضربه خوردن، رنگ دستگیره پنجره UPVC از بین نمی‌رود.
در دستگیره‌ها، استفاده از آلیاژ مناسب در شفت چهار پهلو که داخل اسپانیولت‌ها قرار می‌گیرد و فشار زیادی به این قسمت وارد می‌شود، باعث می‌شود شفت از حالت چهارگوش کامل خارج نشود و درنتیجه موجب افزایش طول عمر دستگیره گردد.
چرخ دنده فلزی که در انتهای شفت قرار می‌گیرد باعث حرکت روان‌تر دستگیره شده و اهرم دستگیره در هنگام باز و بسته شدن در حالت ۹۰ درجه قرار می‌گیرد. در دستگیره‌های پلاستیکی مناسب جهت بالا بردن مقاومت آن‌ها در قسمت اهرم در داخل آن‌ها فلز به کار می‌رود که در غیر این صورت باعث شکست دستگیره از این ناحیه می‌گردد.
جلو قفل و یا زاماک (کیپ) یکی دیگر از یراق آلات درب و پنجره UPVC است. این قطعه در عین سادگی، بسیار نقش مؤثری در تولید پنجره ایفا می‌کند. وزن مناسب ۱۳ گرم بوده که در بازار با وزن ۷ گرم بسیار یافت می‌شود. وزن سبک این قطعه باعث ضعیف شدن و آسیب‌پذیر شدن آن می‌گردد. استفاده از جلو قفل نامرغوب و سبک، به دلیل فشار زیاد بسیار آسیب‌پذیر و باعث تغییر حالت و شکستگی شده و درنتیجه پنجره از حالت استاندارد خارج می‌گردد.
یکی از ساده‌ترین قطعات پنجره تک‌حالته لولا یو پی‌وی‌سی است که ازلحاظ فنی اختلافات حائز اهمیتی ندارد. در پنجره‌های تک‌حالته لولای مورداستفاده، لولای ۷۵میلی‌متر با وزن ۸۳ گرم است که کاهش آن باعث ضعف لولا و کاهش قیمت می‌گردد. در لولاهای بی‌کیفیت از مواد مصرفی لولا کاسته می‌شود و به‌صورت پوک و توخالی تولید می‌گردد که همین امر باعث ضعیف شدن لولا و تحمل و کاهش تحمل وزن می‌شود. در لولاهای بی‌کیفیت، لولاها در هنگام رنگ‌کاری به‌صورت یک‌لایه و ضعیف رنگ می‌شود که براثر کوچک‌ترین سایش، رنگ از بین می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *