آشنایی با یراق آلات درب و پنجره‌های upvc

یراق‌آلات تک‌حالته استاندارد برای پروفیل‌های UPVC

  • اسپانیولت
  • دستگیره
  • لولا
  • جلو قفلی

اسپانیولت

این قطعه از آلیاژهای باکیفیت و از قسمت چرخ‌دنده تولید می‌گردد تا به‌مرورزمان عمر بیشتری داشته باشد و فرسوده نشود. باید توجه داشت که در هنگام نصب، اگر از یراق‌آلات درب و پنجره بی‌کیفیت بر روی پنجره‌های دوجداره استفاده شود باعث شکستن دستگیره در هنگام نصب شده و یا باعث هرز شدن پیچ دستگیره شده که این خود باعث عدم کارایی پنجره دوجداره UPVC می‌شود.

جای پیچ‌ها در قطعه اسپانیولت بسیار مهم است، توصیه می‌شود این پیچ‌ها در فاصله‌ ۳۰ سانتی‌متری از هم قرار بگیرند. توجه شود که در سمت قطعه چرخ‌دنده توصیه می‌شود پیچ‌ها به هم نزدیک‌تر شود تا استحکام ناحیه بیشتر در و اثر فشار دستگیره، اسپانیولت از پروفیل جدا نشود.

 دستگیره

دستگیره‌هایی که در پنجره های دوجداره upvc استفاده می‌شود معمولاً از جنس آلومینیوم و یا پلاستیک باکیفیت هستند. توجه شود به دلیل اهمیت دستگیره‌ها نباید دستگیره‌های پنجره‌های دوجداره از نوع نامرغوب ساخته و تولید شود. ارتفاع دستگیره از دیگر نکات بسیار مهم در یراق‌آلات پنجره‌های دوجداره است، زیرا ارتفاع این نوع یراق‌آلات، مانند اهرم بوده و باعث فشار کمتر به ناحیه اتصال و پنجره دوجداره می‌شود. در دستگیره‌های نوع نامرغوب، تولیدکنندگان آن برای کاهش هزینه‌های تولید از ارتفاع و ضخامت آن کاهش می‌دهند که این خود منجر به شکننده بودن دستگیره می‌شود. هم‌چنین باید برای نصب این نوع یراق‌آلات از پیچ‌های با مقاومت بالا و مرغوب جهت نصب روی پروفیل UPVC استفاده کرد.

لولا

این قطعه نیز یکی دیگر از یراق‌آلات متداول مورداستفاده در ساخت و تولید درب و پنجره‌های دوجداره UPVC است. در باز شوی پنجره‌های تک‌حالته از لولای ۷۵ میلی‌متری استفاده می‌شود که وزن استاندارد آن تقریباً برابر با ۸۰ گرم است. در نوع نامرغوب این نوع یراق‌آلات از وزن سبک‌تر استفاده می‌شود که باعث شکستن لولا و درنهایت عدم کارایی و صدمه به پنجره دوجداره می‌شود.

جلو قفلی

جلو قفلی، یراق‌آلاتی که گرچه به نظر ساده و بی‌اهمیت به نظر می‌آید ولی نقش مهمی در کارکرد پنجره‌های دوجداره UPVC دارد. وزن نوع مرغوب جلو قفلی حدود ۱۳ گرم است و نوع نامرغوب آن که ۷ گرم وزن دارد بسیار شکننده است و طول عمر مفید پنجره را به‌شدت کاهش می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *